Nemzeti értékeink egyik legnagyobb kincse a magyar néptánc.
1. kép: székely népiselet és csárdás; 2. kép: gyimesi népviselet és tánc
A magyar tánc tartásával, formáival, különös lelkületével messze kimagaslik más nemzetek táncai közül. Tánc közben a magyar ember szinte semmit sem tud a körülötte levő világról. Arca, tartása, egész lénye a tánc hatása alatt áll. A magyar táncban a férfinek uralkodó szerepe van; a nő mozgása a tánc közben nemesen egyszerű. Mialatt a férfi táncol, a nő vagy mozdulatlanul szemléli őt, vagy egészen kis mozdulatokkal mozgatja magát a férfi táncának hatása alatt. Ez az összhang szinte párbeszéd, a férfi kiállása, bátorság, magabiztosság, kitűnni akarás; a leány szerény, finom mozgása, elismerő arcjátéka szavak nélküli felelet.-http://istvandr.kiszely.hu/ostortenet/020.html
Tánctáborok-Erdélyben
1. XV. Székelyföldi tánctábor, Felsősófalva, - 2009. július 19-26. http://www.youtube.com/watch?v=97-xs8IN9Wc&feature=related
2. XIII. Gyimesi Tánctábor, Gyimesközéplok, - 2009 július 26-augusztus 2.
http://www.youtube.com/watch?v=7sO9Dnn3_rk&feature=related
A gyimesi tánc- és népdalkincs az erdélyi táncdialektus egyik legarchaikusabb és leggazdagabb rétegét képviseli. Összesen 35-féle táncalkalmukat és 30 féle táncfajtájukat tartják számon. A gyímesi zenekar összetétele és zenei anyaga a régi csíki székely zene leghívebb megőrzője. Egy mozsikás (hegedűs) és egy ütógardonos játszik együtt, rendszerint a prímás a feleségével. A sokféle táncalkalom az itt élő nép egész életét, hétköznapjait, ünnepnapjait átszövi. A legnagyobb mulatságok a nyári betakarítás után kezdődnek, és egészen húshagyásig tartanak. Tánckincsük három stílusrétegre bontható:
1.A magyaros, Kárpát-medencei táncok: a féloláhos és verbunk, a lassú és sebes magyaros, a csárdás, a kettős jártatója és sirülője, valamint a lakodalmi mars és a medvés tánc.
2.A balkáni jellegű lánctáncaik moldvai román eredetűek:a héjsza, a korobjászka, a tiszti héjsza, a legényes, a csúfos, a békási ruszka, a féloláhos héjsza, a hosszúhavasi, a régi héjsza és a kerekest. A váll-,derék- vagy övfogással járt táncok nagyobb részét nyitott láncban táncolják.
3.A harmadik táncréteget a közép-európai polgári eredetű páros táncok jelentik: a háromsirülős, az egytoppantós, a háromtoppantós, a hétlépés, a Balánkáé, a csoszogtatós, a porka, a talján porka és a sebese, a moldvai és porkája, a sánta németes és a sormagyar.
3. XIX. Kalotaszegi népzene és néptánctábor, Kalotaszentkirály, Kolozs megye, 2009 augusztus 2 – augusztus 9.
4. XIII. Vajdaszentiványi tánctábor, Maros megye, időpont: nyáron :-)
Titkon nyílik, titkon hervad a rózsa,
bár sohase ne szerettelek volna.
Jobb lett volna az én árva szívemnek,
hagytál volna békit a szerelemnek.
Egyik árokból a másikba estem,
rólad, babám, minden gondom levettem.
Úgy levettem, hogy soha eszembe se jutsz,
jóságodér' fizessen meg a Jézus.
Életembe' csak egyszer voltam boldog,
s akkor is a két szememből könny hullott.
Sírtam is én örömömbe', hogy szeretsz,
s bánatimba', hogy az enyém nem lehetsz.
....
Odahaza más öleli a babámat.
...
(Mezőségi népdal)
-a tánc egy érzés, szavakkal helyettesíteni nem lehet...